Содержимое

Цілющі трави: як правильно зібрати, висушити і зберігати

Цілющі трави набирають все більшу популярність. Їх використовують не тільки як запашні і корисні чаї, але і в якості компонентів домашньої косметики, і як засоби народної медицини. З ними приймають ванни і роблять інгаляції.

Самі корисні рослини, ті, які зібрані і висушені власними руками. Як зробити це швидко і правильно, ви дізнаєтеся, прочитавши нашу статтю.

Як збирати цілющі і пряні рослини?

На ринку або в аптеці можна знайти масу сухих сумішей лікарських та пряних сумішей. Вони застосовуються в народній медицині, домашній косметиці і кулінарії. Їх якість, іноді викликає великий сумнів. Інша справа – суміші, зібрані власними руками в екологічно чистому місці. Але для того щоб вони були дійсно корисними, їх потрібно правильно збирати.

  • всі трави, лікарські та пряні, слід збирати до початку цвітіння, коли вони тільки набрали колір. Рослини, які вже зацвіли, мають більш слабкий аромат і менший вміст ефірних олій;
  • траву зривають вранці, коли вже висохла роса. Роблять це в суху ясну погоду;
  • збирати рослини потрібно тільки в екологічно сприятливому місці. Це може бути ваш сад або город, якщо ви живете далеко від автомобільних доріг і заводів, луг або ліс, поруч з якою немає тих же самих автомагістралей та забруднюючих природу виробництв.

Як правильно сушити сировину?

Навіть саме хороше рослинна сировина може зіпсувати неправильна сушка.

Сушити рослини потрібно, дотримуючись певну послідовність дій:

  • трави, вирощені і зібрані на власній ділянці: петрушку, кріп, базилік, м’яту та інші, обов’язково помийте. Струсіть воду і обсушіть, розклавши на рушники;
  • рослини, зібрані на луці або в лісі, мити не потрібно. Миють їх тільки в тому випадку, якщо вони покриті пилом. Але такі краще взагалі не збирати;
  • зібране сировину розберіть на маленькі пучочки і перев’яжіть їх ниткою. Ці букетики необхідно підвісити квітами вниз. Найкраще місце для природного сушіння рослин – добре провітрюване і темне приміщення. Це можуть бути сарай або комора. Рослини не можна сушити під прямими сонячними променями, інакше вони втратять корисні властивості та аромат. Не люблять вони і вологість. Стебла і листя у вологих умовах можуть загнити;
  • сушка природним шляхом займає від декількох днів до 2-3 тижнів. Але якщо вам необхідно швидко висушити траву, то вдома це можна зробити в мікрохвильовці. Для цього трави в невеликій кількості поміщають між двома паперовими серветками і відправляють в мікрохвильовку. Скільки слід в мікрохвильовці сушити трави? Час сушіння становить 2 хвилини. Потім сировину виймають і залишають на деякий час на серветки для повного випаровування вологи. Однак цей спосіб сушіння менш добрий, ніж природний. При ньому корисні властивості трав можуть бути втрачені;
  • правильно висушені рослини не міняють свій колір і аромат. Запах пряних трав може стати ще сильніше і більш насиченою. Готову сировину сухе на дотик, легко кришиться і ламається в руках.

Як правильно зберігати висушені трави?

Повністю висушена рослинна сировина можна зберігати кількома способами.

  1. У щільно закритих скляних банках і контейнерах. Для цього висушена трава подрібнюється до розмірів зручних для застосування, і насипається в вимиті сухі ємності;
  2. У щільних паперових пакетах. Так можна зберігати трави цілком не подрібненими. При цьому способі вони довше зберігають свої корисні якості.
  3. У щільних тканинних мішечках. Рослини можна зберігати і цілими, і подрібненими. Головне, тримати їх подалі від пахучих речовин, щоб вони не втратили свій аромат.

Скільки зберігаються висушені трави?

Правильно висушені рослини можуть зберігатися до двох років. При цьому необхідно дотримувати умови зберігання, і уникати попадання вологи в посуд або пакет із сумішами.

Час від часу перевіряйте ваші запаси на наявність плісняви або шкідливих жучків. При виявленні псування, висушені рослини необхідно викинути, використовувати їх вже не можна.

Для фіточаїв, лікувальних і косметичних засобів краще використовувати рослини першого року зберігання. Для ванн або компресів підійдуть і ті, що зберігаються довше. Для кулінарних потреб заготовляють рослини на рік. А в наступному сезоні використовують свіжі і сушать нові.

Сушіння трав – це дуже корисне і захоплююче заняття. Знаючи, як швидко висушити траву будинку, спробуйте зробити це самостійно ,висушити рослини для свого столу
або для лікувальних цілей. Ви забезпечите свою сім’ю ароматними і корисними чаями, смачними стравами, цілющими ваннами. Будьте здорові!

Лікарські трави в саду: терміни і правила збору, особливості зберігання

Лікарські рослини – справжнє багатство саду. Коли та як збирати, як зберегти цілющу силу трав – ділимося секретами!

Сад обдаровує нас рослинами, які допомагають позбавитися від хвороб, зміцнити здоров’я. Чаї з лікарських трав надзвичайно смачні та запашні. Щоб зберегти всі цілющі властивості, важливо знати в який час збирати рослини, як правильно сушити та зберігати їх.

6 основних правил сбору лікарських трав

Щоб збирати лікарські рослини правильно, керуйтеся порадами досвідчених травників, а деяких «народних» традицій – краще уникати. Ніякої «місячної ночі», «крику чорного півня», «на Спас» та ін. Правила збору і зберігання – мають наукове підґрунтя.

  1. Листя, стебла та квітки – збирають в суху, ясну погоду. Після того як ранкова роса висохне, і до випадіння вечірньої.
  2. Лікарські рослини, що містять ефірні масла, збирають до або після полуденної спеки. На сонці вміст масел зменшується, а вранці і ввечері – знову стає максимальним. Багато ефірних масел міститься в таких рослинах як: м’ята, меліса, лаванда, шавлія, ромашка.
  3. Збирають тільки здорові рослини. Вибирають ту стадію росту, на якій концентрація корисних речовин буде найбільшою. Для кожної рослини – свій час. Наприклад: мелісу та лаванду збирають, коли починається цвітіння.
  4. При зборі, різні рослини складають окремо одну від одної. Щільно укладати не можна – може початися пріння.
  5. Якщо вам, в першу чергу, важливі лікувальні властивості рослини, а не тільки ароматичні – потрібно знати, які саме його частини мають найбільшу силу.
  6. Лікарські трави збирають, зрізуючи їх гострими чистими інструментами (секатором або садовими ножицями).

Коли збирати лікарські рослини

Терміни збору лікарських трав, іноді визначають за календарними місяцями. Але погодні умови відрізняються рік від року. Тому, правильно – орієнтуватися тільки за станом готовності до збору кожної рослини.

Трави та листя

У таких трав як чистотіл, черемша, любисток, стевія, полин, іссоп, пустирник, м’ята, меліса, лаванда, шавлія – збирають листя разом із стеблами. Збір рослинної сировини проводять під час формування бутонів і на самому початку цвітіння. У рослин з жорсткими стеблами – вручну обривають листя та квітучі верхівки. Зазвичай, жорсткі частини лікарських рослин – не збирають.

Квітки та суцвіття

У таких лікарських рослин, як звіробій, аптечна ромашка – найбільш цінними вважаються квітки. Окремі квітки збирають тоді, коли вони повністю розкриються. Суцвіття – акуратно відривають або відрізають від стебел, до того, як перші квітки почнуть в’янути.

Цілющими можуть бути і коріння (кореневища) лікарських трав. У фітотерапії застосовують рослини: алтей, валеріана, шлемнік (шоломниця). Найкращий час для викопування коренів – осінь. Шоломницю викопують після закінчення цвітіння – в серпні. Більшість інших кореневищ – у вересні та жовтні.

Лікарські властивості насіння багатьох рослин, відомі медикам з давніх часів. Збір насіння як лікарської сировини, проводять після його повного дозрівання. Якщо насіння починає обсипатися, можна зрізати стебла разом із суцвіттями, обернути марлею, щоб насіння не сипалося, і дати йому дозріти в темному, сухому, провітрюваному місці. Цілюще насіння розторопші починають збирати ближче до осені, коли відцвілі верхівки кошиків-суцвіть починають жовтіти.

Як правильно сушити лікарські рослини

  • Лікарські трави, зібрані разом зі стеблами – зв’язують у пучки та підвішують для висушування. Квітки, листя та насіння – розкладають сушитися тонким шаром на папері або тацях.
  • Сушити трави потрібно в темному, сухому місці, при температурі від +30°С до +40°С. Підійде сарай, горище або інше приміщення. Важливо: в місці для сушіння обов’язково має бути гарне провітрювання.
  • Чим швидше сировина висохне, тим більше в ній збережеться корисних речовин. Перевертайте трави в процесі сушіння, стежте, щоб на них не потрапляла волога.
  • Не можна сушити лікарські трави на відкритому сонці. Вони втратять цілющі властивості.
  • Використовуйте спеціальні побутові сушки для заготівлі трав. У них сировина висихає швидко і якісно.
  • Для сушіння підійде і духовка. Зробіть найменший вогонь і сушіть трави
    при трохи відчинених дверцятах.
  • Правильно висушені лікарські трави – мають зелений колір, добре пахнуть, квіти і листя кришаться в руках, стебла легко ламаються.
  • Якщо сировина після сушіння побуріла – її краще не використовувати.

Зберігання лікарських трав у домашніх умовах

  • Зберігати листя, квітки, насіння та коріння лікарських трав можна в паперових або тканинних пакетах, банках із щільними кришками.
  • Не набивайте мішечки і баночки надто щільно – трави будуть погано зберігатися.
  • Висушені лікарські трави будуть добре зберігатися в темному та сухому місці, подалі від овочів і фруктів.

Сад – обдаровує нас цілющими рослинами. Вирощуючи їх, ви забезпечите сім’ю лікарськими травами. Вони полікують та порадують смачними ароматними трав’яними чаями, зігріють вас холодною зимою.